Tuesday, June 16, 2015

Kolala petřínská

Mini knižočku Kolala petřínská sme dostali ako bonus k predplatnému Rakety. Prekvapila viac ako príjemne.

kolala petrinska
Jana Šrámková, Aneta Františka Holasová - Kolala PetřínskáPríbeh napísala Jana Šrámková (na jej prózu sa ešte len chystám). Text je stavaný ako dialóg medzi maminkou a malou Lídou, ktorej pri výlete na pražský Petřín spadne z mostu plyšová koala Kolala. Vynaliezavá maminka sa snaží uplakanej Líde vysvetliť, že sa vlastne nestalo nič zlé. A tak sa začína neuveriteľné koalie dobrodružstvo. Kolala vedie totiž na Petříne veľmi zábavný život: kŕmi sa zmrzlinou, schováva sa pred dotieravými fotografmi a kradne bozky zamilovaným párom. Aby jej nebolo smutno, donesie jej Lída koaliu kamarátku. 
Príbeh sa končí tak, ako to asi väčšina rodičov dobre pozná:
To bude něco, viď? Jsi zakladatelka rodu kolaly petřínské. Tak už pojď, Lído.
Néé, moje kolalááááá!
Zošit ilustrovala talentovaná Aneta Františka Holasová. Určite ju poznáte ako autorku knihy Lumír včelaří. Pri Kolale petřínské sú jej maľby rovnako príjemné ako u Lumíra. Ilustrácie sú jednoduchšie, bez priveľa zbytočných detailov. Pri mini formáte knihy je to ale výhoda. To však neznamená, že v nich nenájdete pár vtipných momentov (čúrajúci zmrzlinár alebo môj obľúbený, chlapík fotiaci mobilom/tabletom). Použila len odtiene a kombináciu červenej a zelenej, tak má celá knižočka taký trochu "parkový" nádych. 

Knihu vydalo nakladateľstvo běžíliška, od ktorého už s pampúchom dlho čítame Ferdinande! a Všechno je to na zahradě. Patrí do ich zatiaľ štvorzväzkovej edície mikroliška, určenej priamo "na cesty, do čekáren, autobusů i vzducholodí".  Jana Šrámková napísala aj ďalší zošit O panáčkovi. Určite sa ich chystáme dokúpiť. Na tú cestu vzducholoďou.

kolala petrinska

kolala petrinska

kolala petrinska

kolala petrinska

kolala petrinska

kolala petrinska

kolala petrinska

Ozaj, vedeli ste, že v češtine je to ten Koala medvídkovitý ale v slovenčine tá Koala medvedíkovitá? Ako sa nám to tu krásne dopĺňa, že?

9 comments:

 1. Juuuj tíško závidím, u nás sa knihy tohto vydavateľstva nedajú kúpiť :-(

  ReplyDelete
 2. Prózy Jany Šrámkové velmi velmi doporučuji. Hruškadottir mě ve své době nadchla, ale Zázemí je snad ještě lepší. Hodně dělá i to, v kterém životním období člověk na tu knížku narazí, a Zázemí se loni stoprocentně trefilo. A pampúchovi pořiď ještě Putování žabáka Filemona ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. no vecer som neodolala a kupila tu (ten?) Hruskadottir. cez vikend to snad zacnem. tesim.

   Delete
  2. dej vědět, jak se líbila!

   Delete
 3. Ale tak my bychom naše knížky jistě na Slovensko poslat zvládli. Anebo nám můžete doporučit nějaké skvělé slovenské knihkupectví, se kterým bychom mohli spolupracovat!
  Tedy:
  http://beziliska.cz/eshop
  anebo:
  frantisek@beziliska.cz

  ReplyDelete
  Replies
  1. napriklad v Artfore by boli vase knihy v peknej spolocnosti krajanov z Baobabu =)
   https://www.facebook.com/ArtforumZA

   Delete
  2. Alebo ich začneme predávať my, v našom supertajnom projekte. Čo povieš, bc?

   Delete