Wednesday, May 25, 2016

Does a Kangaroo Have a Mother, Too?

A ešte jedna kniha o mamičkách a deťoch. Tentokrát zo zvieracej ríše. Je u nás síce čerstvá, ale už ju máme veľmi radi. Eric Carle jednoducho vie, ako spraviť perfektnú detskú knihu. 

Eric Carle - Does a Kangaroo Have a Mother, Too?O Ericovi Carle som už písala v súvislosti s Nenásytnou húseničkou (tu). Je to jediná (!!!) jeho kniha, ktorá v slovenčine vyšla. V češtine nič. Príliš tomu nerozumiem, pretože si myslím, že pán Carle je génius. Jeho knihy sú obľúbené na celom svete a každá jeho nová kniha je zaručeným hitom. 

A prečo sme si práve túto zamilovali? 

Ilustrácie - pre Carleho je typický štýl kolážových obrázkov. Nádherné žiarivé farby, textúra obrázkov vyslovene láka ich pohladiť.
Text - veľmi jednoduchý, v podstate len opakovanie tej istej otázky: má toto zvieracie mláďatko mamu? A odpoveď: áno, tak ako ja a ty. A milujú zvieracie maminky svoje mláďatká? Áno, presne tak, ako tvoja miluje teba.
No čo viac treba? Deti vždy radi počujú, že sú milované. S pampúchom ju tiež používame ako anglický zvieratkový slovník, keďže je to prvá kniha pri ktorej neprotestuje keď ju čítame len v angličtine.    
Bonus - náučný element. Okrem toho, že knihu môžete využiť pri prvom zoznamovaní so zvieratkami, sa na záver ešte dozviete, ako sa nazývajú samičky, samci, mláďatá a skupiny jednotlivých zvierat. V angličtine. Neviem či aj slovenčina/čeština má špeciálne pomenovanie pre klokanie mláďa, ale som v procese zisťovania (google zatiaľ nepomohol).


Názov: Does a Kangaroo Have a Mother, Too?
Text/Ilustrácie: Eric Carle
Vydal: HarperTrophz, 2000
Strán: 32
ISBN: 97800644436427

No comments:

Post a Comment