Monday, September 21, 2015

The Lion and the Bird

Dnes vám predstavím knihu ako stvorenú pre jesennú náladu. Poetický príbeh o samote, priateľstve, dôvere a cestách osudu. Alebo života. Marianne Dubuc : The Lion and the Bird.

ptacek a lev
Marianne Dubuc : The Lion and the BirdJednu z mojich najobľúbenejších detských kníh aké doma máme napísala a nakreslila Kanaďanka Marianne Dubuc. Ak ste si ešte nevšimli, milujem knihy, ktoré sa dajú čítať aj bez slov. Ilustrácie, ktoré dokážu rozprávať príbeh aj bez textu, vyfarbiť každú emóciu. Obrázky s atmosférou poézie. Jednoduché, plynúce tým správnym tempom. Radosť listovať.

Príbeh leva, ktorý v jeden jesenný deň nájde zraneného vtáčika, je celkom stručný. Autorka ho vymyslela za pár minút. Lev pomôže vtáčikovi a strávia spolu zimu. Na jar vtáčik znova odletí so svojim kŕdľom. Leto pomaly prejde a lev dúfa, že sa so svojim priateľom znova na jeseň stretne. A naozaj, cez zimu už sú opäť spolu.

Niekedy sa stáva, že život vám odvedie priateľov príliš ďaleko. Občas priateľstvá tak prirodzene skončia. Občas sa po rokoch stretnete a akoby neprešiel ani jeden deň. Je dôležité nechať tých čo milujeme slobodných. Aj keď to znamená na čas ich stratiť. 
Kniha veľmi citlivo rozoberá práve tieto témy, nie tak bežné v detskej literatúre. Výborne zachytáva pocit samoty, radosti z priateľstva, nutnosť odlúčenia ale aj dôveru v opätovné stretnutie.

Ako kniha vznikala si môžete prečítať v tomto článku - Picturebook Makers: Marianne Dubuc.

A to najlepšie na záver: knihu vydá nakladateľstvo Labyrint v českom preklade. Sledujte svoje obľúbené kníhkupectvá a nenechajte si tento poklad ujsť. 

ptacek a lev

ptacek a lev

ptacek a lev

ptacek a lev

ptacek a lev

ptacek a lev

ptacek a lev

ptacek a lev

ptacek a lev

4 comments:

 1. Z tejto recenzie mám naozaj radosť :-) Po knihe už dlhšie pokukujem, veru počkám na preklad :-)

  ReplyDelete
  Replies
  1. urcite pockaj. bude to ovela lacnejsie ako hardback v anglictine. =)

   Delete
 2. Ty keď spravíš recenziu, tak ja sa potom vždy čudujem, ako to, že túto knižku ešte nemám! Krásne. Len kedy to české vydanie bude, či to my vydržíme... (kaciiatko)

  ReplyDelete