Saturday, March 21, 2015

Jůlinka z jedlé zahrádky

Juch! Konečne je tu jar, hurá na záhradu! Keby ste náhodou nevedeli, ako na sadenie užitočných rastliniek, poradí vám Jůlinka z jedlé zahrádky.

julinka z jedle zahradky
Tereza Václavková - Jůlinka z jedlé zahrádky


S Julinkou sme sa zoznámili v knihe Jůlinka z veselé zahrádky. Pomohla nám zistiť, že každá rastlina aj hmyz má svoje miesto na záhrade. Okrem okrasnej záhradky má za domom Julinka už aj svoju džunglu. Všetky zvieratká a chrobáčiky sa tam majú dobre. Akurát pre Julinku tam nič jedlé nerastie.
A tak, za pomoci kamarátov, začína byť na záhradke znova veselo. Rejsek nájde semienka, Julinka miesto na rastlinky a môžeme sa pustiť do sadenia. Maminka s tatinkom sa nestačia čudovať, odkiaľ sa na ich okrasnej záhradke vzalo toľko jedla. Na ďalší rok vyrastú namiesto tují rajčiny a rukola. Záhradka je stále rovnako okrasná ale teraz už aj jedlá.

Knihu napísala aj ilustrovala Tereza Václavková. Je to vlastne návod, ako si založiť vlastnú malú záhradku. S Julinkou uvidíte, že je to jednoduché a nenáročné. Zvládne to aj dieťa.
V úvode sú nakreslené rastliny, ktoré nájdete skoro všade. Bršlice kozí noha (myší chvost), kopřiva (žihlava), měsíček lékařský (nechtík). Na záver je zase kapitola Jůlinčiny lektvary, s popisom na čo sa tieto rastlilnky môžu použiť. Taký malý herbár pre deti od troch rokov.

S pampúchom sme už tento rok sadili rajčiny a pripravujeme aj jej vlastný záhon na záhradke. Ako každé dieťa ju fascinuje proces rastu. Premena semienka na stále vačšiu rastlinu. Kniha Jůlinka z jedlé zahrádky nám momentálne pomáha predstaviť si celý proces, že za niekoľko mesiacov už budú zo semienok aj plody.

julinka z jedle zahradky

julinka z jedle zahradky

julinka z jedle zahradky

julinka z jedle zahradky

julinka z jedle zahradky

julinka z jedle zahradky

julinka z jedle zahradky

2 comments:

  1. Krásna knižka. Nemáme doma, ale k môjmu amatérskemu záhradničeniu by sa hodila, určite strana o užitočnom pleveli:-) Už viem, že to bude ideálny darček pre jednu malú záhradkárku u nás v rodine. Ďakujem za tip!

    ReplyDelete
    Replies
    1. u nas je to tiez skor na temu "ako urobit z buriny esteticky doplnok k zeleninovemu zahonu" =)

      Delete