Tuesday, March 31, 2015

Silence

S deťmi je ticho len občas. Pri všetkom tom každodennom živote, televízii, smartfónoch, tabletoch a internetoch už pre ticho nie je miesto. Ja viem, tieto "zastav a počúvaj" heslá sú už dosť obohrané. Ale aj tak je to stále ťažké. Každá pomoc dobrá. A hlavne keď je v tak nádhernej forme ako kniha Silence od španielskych Lemniscates

meditace vsimavosti pro deti
Lemniscates - SilenceTicho, alebo ak chcete: kľud, cítiť z každej strany. Ilustrácie pôsobia veľmi vzdušne a upokojujúco. Používajú hlavne odtiene zelenej a modrej farby (mraky, tráva, more, stromy). Červená a oranžová sú vyhradené pre veci v pohybe (šarkan, šaty dievčaťa ktoré nás knihou sprevádza, padajúce listy, slnko). Spolu tvoria celok, ktorý je skutočne vizuálnou premenou každého opísaného okamihu. Počujete v nich tlkot srdca, vietor, spev vtákov, šumenie stromov v lete, ľadové praskanie zasneženej pláne v zime.

Silence je kniha, ktorú vydalo španielske štúdio Lemniscates v spolupráci s americkou psychologickou spoločnosťou APA. Snaží sa deťom ukázať, aké jednoduché je počúvať a vnímať svoje momentálne okolie. Bez zaťažujúceho, nadbytočného hluku, byť prítomný v okamihu. Kniha je vlastne úvodom do meditácie všímavosti (mindfulness meditation) pre malé deti. Pekne a jednoducho je táto forma meditácie vysvetlená, aj s konkrétnymi cvičeniami, v článku na psychologie.cz alebo v angličtine pre dospelých na psychologytoday.com
Ak máte doma dieťa, ktoré potrebuje poradiť ako sa ukľudniť alebo má problém sústrediť sa, skúste túto techniku meditácie. Ja sa chystám to vyskúšať hlavne sama na sebe.


3 comments:

 1. Tá je prekrásna! Tú si kúpim pre seba (veď ako všetky ostatné detské knihy:-). A meditáciu by som sa potrebovala naučit hlavne ja. Ďakujem za tip.

  ReplyDelete
  Replies
  1. ved to, ja by som nejake ukludnenie potrebovala no... nalepsie hned rychlo a teraz =)

   Delete
  2. Casta "meditativna" rada rodicov svojim detom: "Ukludni sa. A hned!" Uloha hodna zenbudhistu:-)

   Delete