Monday, March 9, 2015

Markéta a Míša se ptají

Nemenovaný rodič šomre pred večerným čítaním: "Zase tí dvaja čo sa stále pýtajú?"
Nuž... pampúch chce, pampúch dostane. Markéta a Míša se ptají.

marketa a misa se ptaji
Ivana Kocmanová, Radana Přenosilová - Markéta a Míša se ptajíTento Obrázkový slovník pro děti od 2 do 5 som kúpila v Levných knihách, pretože bol lacný. A samozrejme ma zaujali ilustrácie Radany Přenosilovej, ktorá pracovala na viacerých knihách pre vydavateľstvo Axióma, Albatros aj Baobab. Ilustrácie k slovníku sú vytvorené na počítači. Obrázky a aj grafická úprava sú dosť podarené. Aj napriek množstvu hesiel, je kniha prehľadná. Akurát jedna nevýhoda, pri čítaní pri nočnom svetle sú niektoré obrázky málo kontrastné a zle viditeľné.

Kniha je členená do viacerých ... okruhov? I keď zoradenie jednotlivých tém mi občas uniká. Samotného textu nie je v knihe veľa. Autorsky sa na ňom podieľali Ivana Kocmanová aj Radana Přenosilová. Okrem pár básničiek, ktoré rozdeľujú knihu, sú v knihe len pomenovania obrázkov a otázky. Na každej dvojstrane sa Markéta alebo Míša pýtajú a vyzývajú malého čitateľa na spoluprácu. Či už vo forme úlohy, hádanky alebo otázky: "a ako je to u vás?".

marketa a misa se ptaji

marketa a misa se ptaji

marketa a misa se ptaji

marketa a misa se ptaji

marketa a misa se ptaji

marketa a misa se ptaji

marketa a misa se ptaji

marketa a misa se ptaji

Poznámka na záver: Axióma je zvláštne vydavateľstvo. Niektoré ich knihy sú veľmi vydarené, pri niektorých len neveriacky krútim hlavou. Okrem toho sa o nich kedysi dosť písalo v súvislosti s necitlivými úpravami klasických českých rozprávok. Napríklad o Honzíkovej ceste Bohumila Říhu. V rámci prispôsobenia sa súčasnému dieťaťu boli totiž z knihy vypustené scény súvisiace s vtedajším režimom. Bohužiaľ až do tej miery, že príbeh občas nedáva zmysel.
To, či je správne cenzurovať staré, prekonané ideológie kvôli tomu, že im deti nemôžu rozumieť, je zaujímavá otázka. Na to sa však Markétka ani Míša nepýtajú. Vlastne ani netušia, že by sa mohli. A to je v každom prípade zle.

1 comment:

  1. Souhlasím. Už jsem si všimla, že většina leporel, které Axioma vypouští, stojí za starou bačkoru (až na pár čestných výjimek). Prodávají se tu na přepážkách pošty za pár korun.
    Že upravili Honzíkovu cestu ani nevím. Za správné to ale nepovažuju. I když tendenční, jednou je to literární dílo. Tak buď budu dítěti předkládat jiné knihy, nebo mu k ději podám vysvětlení. Jinudy podle mého cesta nevede.

    ReplyDelete